tr
trtr

Epoksi Vernik Nedir? Epoksi Vernik Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

06.02.2024
74
Epoksi Vernik Nedir? Epoksi Vernik Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Epoksi Vernik Nedir? Epoksi Vernik Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Epoksi vernik, sıvı halde kullanılan, kuruduğunda suya, asit ve alkaliye dayanıklı hale gelen, zamanla direncini kaybetmeyen, temizlenmesi kolay ve güçlü bir kimyasaldır. Bir çok yüzeye kolaylıkla uygulanarak birçok mekanın havasını değiştirir ve daha canlı bir görünüm sağlar.

Epoksi vernik günümüzde oldukça yaygın olarak kullanıldığından, epoksi vernik fiyatları da fazlasıyla merak edilmektedir

Epoksi Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Epoksi vernik, kimyasalların etkilerini ortadan kaldıran ve aşınmaya dayanıklı bir malzemedir. Epoksi verniğin en dikkat çekici detayı renksiz olması ve epoksi zemin kaplama uygulamalarını korumak için kullanılmasıdır. Uygulanabileceği alanlar açısından oldukça kapsamlı olan bu vernik çeşidi görsel olarak da mükemmeldir.

Epoksi , kullanımlarının avantajları göz önüne alındığında çok özel bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Bu durumda epoksi uygulayacak olan profesyonelin çok titiz davranmasında fayda vardır. Epoksi verniğin uygulanma sürecinde dikkat edilmesi gereken detayları aşağıda sizler için detaylı olarak listeledik;

 • Epoksi verniğin ilk aşamasında uygulanacak yüzeyin genel temizliği yapılır.
 • Epoksi uygulaması öncesi kurutulması ve temizlenmesi gereken zeminler temizlenmelidir.
 • Vernik uygulamasına engel olabilecek yağ, kir, toz ve korozyon gibi olumsuz faktörlerin zeminden uzaklaştırılmasını sağlayarak daha başarılı bir uygulama sağlar.
 • Epoksi uygulanmadan önce zeminde çatlaklar veya çukurlar varsa bu tür problemler giderilmelidir.
 • Yüzeyin cinsine göre kumlama, frezeleme, dekapaj ve kumlama gibi farklı uygulamalarla işlenir.
 • Zemin tamamen hazır olduğunda vernik karışımı kullanıma hazır hale gelir.
 • Her şey hazırsa, zemine epoksi uygulayın ve farklı fırça seçenekleri ile yüzeye dağıtın.
 • Uygulamadan sonra zemini temizleyin ve cilalayın. Bu sayede vernik uygulamasından daha kaliteli ve başarılı sonuçlar alınabilir.

1-      Epoksi Vernik Nerelerde Kullanılır?

Epoksi vernikler çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu bakımdan insan hayatını kolaylaştırmayı teşvik eden bir etki yarattığı söylenebilir. Öyleyse, bu çok özel verniğin sunduğu olanaklara bir göz atalım.

 • Epoksi vernikler antibakteriyel özelliğinden dolayı mikropları ve mikropları mekanlardan uzaklaştırabilir ve hastane, eczane ve hijyenin gerekli olduğu diğer yerlerde ilk tercihtir.
 • Aşınma direncinden dolayı yüksek, ağır yüklerin olduğu depolar ve hangarlar için çok
 • Otomotiv alanında ve benzeri diğer alanlarda da kullanılabilir.

2-      Epoksi Vernik Fiyatları Nelerdir?

Epoksi vernik fiyatları için uygulama alanının boyutu ve o alanda yapılan düzeltici uygulama, fiyatın belirlenmesinde en önemli etkenlerdir. Bu nedenle epoksi uygulamaları için net bir fiyat söylemek pek mümkün değildir. Bu sayede en kaliteli ve başarılı çözümlerin kapısını aralamış olacağız!

3-      Epoksi Çeşitleri Nelerdir?

Epoksi birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen bir kimyasaldır. Epoksi malzemeler endüstride, evlerimizde veya rüzgar türbinlerinde olduğu gibi zorlu koşullarda da kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan birçok epoksi reçine türü vardır ve her birinin kendine göre avantajları vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Epoksi Reçine
 • Epoksi Boya
 • Metalik Epoksi Boya
 • Self-Levelling Epoksi
 • Komponentli Epoksi

4-      Epoksi Reçine Nedir?

Epoksi reçine dediğimiz bu madde, epoksiye eklenen ve yapışmayı artıran bir bileşen olarak yorumlanabilir. Epoksi reçineler kimyadaki termoset reçineler grubuna girerler. Güçlü yapıştırıcı görevi görürler, bağlar arasındaki çekiciliği arttırırlar, su, alkali ve asit direnci çok iyidir. Poliepoksitler olarak da bilinen çeşitli epoksi reçinelerin, kullanıldıkları sektörlere ve ürünlere uygun olarak sürekli olarak geliştirildikleri iyi bilinmektedir.

5-      Su Bazlı Epoksi Reçine Sağlığa Zararlı mı?

İnsan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı için su bazlı epoksi reçine kullanmak çok daha uygundur. Ayrıca su bazlı epoksi güneş ışığına karşı dayanıklıdır ve sararma yapmaz. Ayrıca sağlık sorunu da oluşturmazlar. Epoksi zemin kaplamaları hastane, okul ve laboratuvar gibi alanlarda estetik ve kalitenin yanı sıra sağlık kaygısı olmayan alanlarda kullanılmaktadır.

Epoksi reçine ağız ve diş sağlığı alanında dolgu malzemesi ve diş kaplama malzemesi olarak özellikle hijyen alanında tercih edilmektedir. Epoksi reçinelerin deneyimli ve yetenekli kişiler tarafından doğru ve dikkatli uygulanması herhangi bir zarara neden olmaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.